Buduje nastrój, stopniuje napięcie, przyciąga uwagę, odpowiada za dramaturgię całego eventu - oświetlenie sceniczne to potężne narzędzie, z pomocą którego stworzysz niezapomniane widowisko. W tym artykule przedstawiamy podstawowe elementy, z których składa się oświetlenie estradowe i sceniczne. Warto je poznać przygotowując się do organizacji eventu, podczas którego uwaga uczestników powinna być skupiona na scenie.
Z czego składa się oświetlenie estradowe?
Sterowany ręcznie reflektor, którego snop światła nie zawrze nadążał za tym, co działo się na scenie to już przeszłość. Dzisiejszy świat oświetlenia scenicznego i estradowego jest niezwykle rozbudowany i różnorodny, pozwalając nam osiągać nawet najbardziej śmiałe zamierzenia artystyczne. Można w nim znaleźć m.in.:
- Ruchome głowice „Moving Head”
- Blindery
- Reflektory prowadzące
- Sunstripy
- Led Bary
Moving Head
Ruchome głowice weszły na rynek oświetlenia estradowego przebojem i nieprzerwanie cieszą się ogromną popularnością wśród techników odpowiedzialnych za aranżację świetlną. W praktyce rozróżniamy dwa typy ruchomych głowic. Jedne emitują wąski snop światła (ruchomy lub nieruchomy), drugie szeroki. Głowice emitujące wąski snop światła mogą wyświetlać różne wzory, które stanowią dodatkowy ruchomy element scenografii estradowej. Dodatkowo niektóre modele posiadają mechanizm „prism” rozszczepiający światło. Jeśli poszukujesz oświetlenia, które będzie pracowało dynamicznie w rytm muzyki moving heads są obowiązkowe na twojej liście.
Blinder czyli oślepiacz
Blinder to specjalny reflektor charakteryzujący się dużą mocą i dużą jasnością oraz bardzo szerokim kątem rozproszenia światła. W oświetleniu estradowym i scenicznym oślepiacze wykorzystuje się do uzyskania efektu rozbłysku w trakcie występów artystycznych. Ze względu na swoje działanie blindery najczęściej montowane są w stronę widowni. Rozbłyski podczas występów dodają wydarzeniu swoistej dramaturgii.
Reflektor prowadzący
Reflektor prowadzący to następca dużych ciężkich reflektorów, które pamiętamy z wcześniejszych eventów. Daje punktowy snop światła o dużym natężeniu. Światło emitowane przez reflektor możemy w dowolny sposób „pokolorować” używając kolorowych filtrów. Zadaniem reflektora prowadzącego w oświetleniu scenicznym jest n.in. podążanie za poruszającym się po scenie prezenterem. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie za pomocą światła trzeba wyciągnąć jakiś element sceny na pierwszy plan – prezentera, aktora, muzyka, ale też dowolny rekwizyt
Sunstrip i led bar
Oba elementy oświetlenia występują w postaci długich, wąskich listw. Sunstripy wciąż nie doczekały się należnej im uwagi, stąd są rzadko wykorzystywane podczas eventów innych niż koncerty. Można dzięki nim uzyskać interesujący efekt świetlny poprzez moderowanie czasu wygaszania się żarówek. Led bary to z kolei listwy naszpikowane diodami LED, które najczęściej wykorzystuje się do oświetlania elementów architektonicznych. W branży eventowej jest to nie tyle popularne oświetlenie estradowe, ile element scenografii, którym możemy dowolnie zarządzać w trakcie trwania wydarzenia.